Read Dallar Yeşil Olmalı by Vedat Türkali Free Online


Ebook Dallar Yeşil Olmalı by Vedat Türkali read! Book Title: Dallar Yeşil Olmalı
The author of the book: Vedat Türkali
City - Country: No data
Loaded: 1575 times
Reader ratings: 5.4
Edition: Gendaş Kültür
Date of issue: October 2002
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 430 KB

Read full description of the books:Yirmi yirmi beş yıl kadar önce, 62, 63'lerde olmalı, gazetelerde bir haber çıktı. Gece, kent içinde arama tarama yapan polis ekipleri, İnönü Stadyumu yöresindeki ağaçlar arasında, on sekiz yirmilerinde bir çifti yakalamışlar; boyunlarında asılı birer bıçak varmış. Ankara'dan, ailelerinden kaçıp geldiklerini, birbirlerini deli gibi sevdiklerini, yaşam boyu ayrılmayacaklarını, içlerinden biri aldatmaya kalkarsa, ötekinin, boynunda asılı bıçağını, aldatanın yüreğine saplayacağına yemin ettiklerini söylemişler. Vedat Türkali, Dallar Yeşil Olmalı adlı oyununun esin kaynağının bu haber olduğunu belirtiyor.


Download Dallar Yeşil Olmalı PDF Dallar Yeşil Olmalı PDF
Download Dallar Yeşil Olmalı ERUB Dallar Yeşil Olmalı PDF
Download Dallar Yeşil Olmalı DOC Dallar Yeşil Olmalı PDF
Download Dallar Yeşil Olmalı TXT Dallar Yeşil Olmalı PDFRead information about the author

Ebook Dallar Yeşil Olmalı read Online! 1919 yılında Samsun’da doğan Vedat Türkali, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde tamamladı. Maltepe ve Kuleli askeri liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1951’de siyasal eylemlerde bulunmakla suçlanarak tutuklandı. Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yedi yıl sonra koşullu olarak serbest bırakıldı.
Vedat Türkali 1944-1950 yılları arasındaki ağır baskı döneminde devrimci sanat çevrelerinde elden ele gizlice dolaştırılan şiirleriyle, özellikle “İstanbul” şiiri ile tanındı. Şiir uğraşını hapishane yıllarında da sürdürdü. 1958 yılında tahliye olduktan sonra sinema alanında çalıştı. 40’ın üzerinde senaryo yazdı ve üç filmin yönetmenliğini yaptı. Yazdığı dört tiyatro oyunu, ulusal gelenek ve değerlere dayanan özgün, öncü nitelikler taşır. Türkülerle işlenmiş epik yapıdaki 141. Basamak, 1970’de Ankara’da sergilendi. Aynı özellikteki Bu Ölü Kalkacak, 1976 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sergilenirken yasaklandı. Dallar Yeşil Olmalı, 1985’te yayımlandı. Yazdığı son tiyatro oyunu olan Şeytanın Kaşık Oyunları (2000) deprem konusunu işlemektedir.
Vedat Türkali’nin ilk romanı Bir Gün Tek Başına, 1974 yılında yayımlandı. Aydınlar arası hesaplaşmaya dayanan umutsuz bir aşk romanı niteliğindeki ikinci romanı Mavi Karanlık 1983 tarihini taşır. Üçüncü romanı Yeşilçam Dedikleri Türkiye Türk romanında bir dönüm noktası olarak anılmaktadır. 1990’da yayımlanan Tek Kişilik Ölüm, gerçek kişilere ve gerçek olaylara dayalı bir dönem romanıdır. Takip eden on yıl boyunca Türkiye Komünist Partisi’nin tarihi niteliğindeki, İkinci Dünya Savaşı döneminin siyasal yapısının sergilendiği Güven adlı iki ciltlik romanını kaleme aldı; roman 2005’te yayımlandı. 2004 yılında yayımlanan Kayıp Romanlar adlı romanı ise 90’lı yıllar Türkiye’sini, siyasi sürgünden ülkesine dönen emekli bir doktorun gözünden anlatır. Yalancı Tanıklar Kahvesi (2009), 12 Eylül’e giden süreçte geçer. 2014’te Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Bitti Bitti Bitmedi adlı romanında ise Türkiye’nin tartışmalı konularından olan Ermeni meselesini mercek altına almıştır.
Vedat Türkali’nin düzyazıları, söyleşileri, savunmaları Tüm Yazıları Konuşmaları adı altında, 2001 ve 2014’te iki ayrı cilt halinde yayımlandı. Yazarın Kürt sorunu ile ilgili yazıları da Özgürlük İçin Kürt Yazıları adı altında, 2002 ve 2014’te yine iki ayrı cilt halinde yayımlanmıştır.
Vedat Türkali’nin, çocukluğundan tutuklanma sürecine kadarki yaşamından kesitler içeren, Komünist (2001) adlı bir de anı kitabı bulunmaktadır.

Edebiyatın neredeyse bütün alanlarında ürenler veren Vedat Türakli, 29 Ağustos 2016’da hayatını kaybetti.


Reviews of the Dallar Yeşil Olmalı


AARON

The best ... And the most interesting, bright, fascinating ...

RORY

A wonderful piece

MEGAN

This book changed my life!

ETHAN

On one Breath

LILLY

Why do you ask me to drive a phone?
Add a comment
Download EBOOK Dallar Yeşil Olmalı by Vedat Türkali Online free

PDF: dallar-yeil-olmal.pdf Dallar Yeşil Olmalı PDF
ERUB: dallar-yeil-olmal.epub Dallar Yeşil Olmalı ERUB
DOC: dallar-yeil-olmal.doc Dallar Yeşil Olmalı DOC
TXT: dallar-yeil-olmal.txt Dallar Yeşil Olmalı TXT