Read Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar by Aaron T. Beck Free Online


Ebook Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar by Aaron T. Beck read! Book Title: Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar
The author of the book: Aaron T. Beck
City - Country: No data
Loaded: 1216 times
Reader ratings: 7.2
Edition: Litera Yayıncılık
Date of issue: 2008
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 586 KB

Read full description of the books:Bilişsel terapi, kişinin yaşadığı problemlerinin büyük bir çoğunluğunu, sahip olduğu yanlış kanı ve zanlarla gerçeği çarpıtması sonucu bizzat kendisinin oluşturduğunu savunmaktadır. Yanlış algılamanın temelinde, bireyin bilişsel gelişim sürecindeki hatalı öğrenmeleri bulunmaktadır. Tedavi ise gayet basittir: Yanlış algılamalara neden olan kaynak ile hastanın ilgi kurması. Bu süreçte terapistin rolü ise; hastanın düşüncesinde oluşan tahribatları çözmek, ona alternatif düşünce şekillerini öğretmek ve tecrübelerini daha gerçekçi olarak yorumlama konusunda yardımcı olmaktır. Duygusal rahatsızlıklara bu yeni yaklaşım, kişinin kendisine ve problemlerine dair bakışını değiştirmektedir. Kişi, çözemediği biyokimyasal reaksiyonlarıyla, kör dürtüleriyle ya da otomatik refleksleriyle kıskıvrak yakalanmış çaresiz bir varlık değildir; kendi hatalarını görme kabiliyetine sahip olan bir şahsiyettir. İnsanın yanlış kanılar edinme kapasitesi olduğu gibi, onları düzeltme kapasitesi de vardır. Dolayısıyla, kişi yanlış düşüncelerini görerek ve onları düzelterek hayatı kendisi için çok daha yaşanabilir bir hale getirebilme gücüne sahiptir.


Download Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDF Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDF
Download Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar ERUB Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDF
Download Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar DOC Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDF
Download Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar TXT Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDFRead information about the author

Ebook Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar read Online! Aaron Temkin Beck is an American psychiatrist who is professor emeritus in the department of psychiatry at the University of Pennsylvania. He is regarded as the father of cognitive therapy, and his pioneering theories are widely used in the treatment of clinical depression. Beck also developed self-report measures of depression and anxiety, notably the Beck Depression Inventory (BDI) which became one of the most widely used instruments for measuring depression severity.
Beck is noted for his research in psychotherapy, psychopathology, suicide, and psychometrics. He has published more than 600 professional journal articles, and authored or co-authored 25 books. He has been named one of the "Americans in history who shaped the face of American Psychiatry," and one of the "five most influential psychotherapists of all time" by The American Psychologist in July 1989. His work at the University of Pennsylvania inspired Martin Seligman to refine his own cognitive techniques and later work on learned helplessness.

Beck is currently the President Emeritus of the non-profit Beck Institute for Cognitive Behavior Therapy which he set up with his daughter in 1994.


Reviews of the Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar


JACOB

Put it on the toilet paper! or the fireplace!

THOMAS

The book caused contradictory feelings!

FREYA

Something a favorite author wrote.

MUHAMMAD

Why are you asking to write a phone number?

AMELIA

Phone number you need to drive to protect against robots. I wrote the number and downloaded without registering.
Add a comment
Download EBOOK Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar by Aaron T. Beck Online free

PDF: bilisel-terapi-ve-duygusal-bozukluklar.pdf Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar PDF
ERUB: bilisel-terapi-ve-duygusal-bozukluklar.epub Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar ERUB
DOC: bilisel-terapi-ve-duygusal-bozukluklar.doc Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar DOC
TXT: bilisel-terapi-ve-duygusal-bozukluklar.txt Bilişsel Terapi ve Duygusal Bozukluklar TXT