Read Limes inferior by Janusz A. Zajdel Free Online


Ebook Limes inferior by Janusz A. Zajdel read! Book Title: Limes inferior
The author of the book: Janusz A. Zajdel
City - Country: No data
Loaded: 2434 times
Reader ratings: 3.7
Edition: Odeon
Date of issue: 1989
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 648 KB

Read full description of the books:Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně". Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní.

A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat" vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy.

Sneer je jedním z těchto „veksláků", který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí.


Download Limes inferior PDF Limes inferior PDF
Download Limes inferior ERUB Limes inferior PDF
Download Limes inferior DOC Limes inferior PDF
Download Limes inferior TXT Limes inferior PDFRead information about the author

Ebook Limes inferior read Online! Janusz Andrzej Zajdel (August 15, 1938 in Warsaw – July 19, 1985 in Warsaw) was a prominent Polish science fiction author. He died from cancer.

Zajdel is a precursor of social and dystopian fiction. In his works, he envisions totalitarian states and collapsed societies. His heroes are desperately trying to find sense in world around them, sometimes, as in Cylinder van Troffa, they are outsiders from a different time or place, trying to adapt to a new environment. The main recurring theme in his works is a comparison of the readers' gloomy, hopeless situations to what may happen in a space environment if we carry totalitarian ideas and habits into space worlds: Red Space Republics or Space Labour Camps, or both.

Frederik Pohl dedicated book Tales From The Planet Earth to Zajdel and A. Bertram Chandler.[citation needed] This book also contains one of Zajdel's short stories, "Particularly Difficult Territory", translated into English.


Reviews of the Limes inferior


LEO

Do you need a book to diversify your evening? Maybe you found her.

DANIEL

The book caused contradictory feelings!

JULIA

The book is very deep! Tip for Reading.

ALEXANDER

An interesting book, Hard to tear down

VIOLET

The idea is great, but sometimes the text suffers
Add a comment
Download EBOOK Limes inferior by Janusz A. Zajdel Online free

PDF: limes-inferior.pdf Limes inferior PDF
ERUB: limes-inferior.epub Limes inferior ERUB
DOC: limes-inferior.doc Limes inferior DOC
TXT: limes-inferior.txt Limes inferior TXT