Read Bütün Ruhlar Günü by Cees Nooteboom Free Online


Ebook Bütün Ruhlar Günü by Cees Nooteboom read! Book Title: Bütün Ruhlar Günü
The author of the book: Cees Nooteboom
City - Country: No data
Loaded: 1656 times
Reader ratings: 7.2
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 29.67 MB

Read full description of the books:Kendi kurgulayıp yönettiği televizyon belgeselleri çeken, kırk beş yaşındaki Arthur Daane, Berlin'de yaşamaktadır. Karısını ve kızını bir uçak kazasında kaybettiğinden beri yalnızlık ve melankoli içinde gözlemci konumuna çekilmiştir. Başkalarının alkol ve müzikte teselli aramasına benzer biçimde Arthur Daane de düşünceye sığınmıştır. Yaşam ve ölüm, geçicilik ve ölümsüzlük üzerine felsefe yapar, sanat ve felsefe üzerine derin düşüncelere dalıp sohbet eder.

Bir gün, on ikinci yüzyılda yaşamış bir İspanya kraliçesi hakkında araştırma yapan üniversite öğrencisi, Hollandalı bir kızla tanışır. Hayatından birdenbire çıkıp giden bu gizemli ve sıradışı kadının izini sürmek üzere gittiği Madrid'de bir saldırıda yaralanır. Haftalarca ölümle yaşam arasında gidip gelir...

Yirminci yüzyıl insanının kendisine sorması gereken bütün soruları dile getiren Bütün Ruhlar Günü felsefi, şiirsel, ateşli biçemiyle Cees Noteboom'un en tutkulu romanı.


Download Bütün Ruhlar Günü PDF Bütün Ruhlar Günü PDF
Download Bütün Ruhlar Günü ERUB Bütün Ruhlar Günü PDF
Download Bütün Ruhlar Günü DOC Bütün Ruhlar Günü PDF
Download Bütün Ruhlar Günü TXT Bütün Ruhlar Günü PDFRead information about the author

Ebook Bütün Ruhlar Günü read Online! Cees Nooteboom (born Cornelis Johannes Jacobus Maria Nooteboom, 31 July 1933, in the Hague) is a Dutch author. He has won the Prijs der Nederlandse Letteren, the P.C. Hooft Award, the Pegasus Prize, the Ferdinand Bordewijk Prijs for Rituelen, the Austrian State Prize for European Literature and the Constantijn Huygens Prize, and has frequently been mentioned as a candidate for the Nobel Prize in literature.

His works include Rituelen (Rituals, 1980); Een lied van schijn en wezen (A Song of Truth and Semblance, 1981); Berlijnse notities (Berlin Notes, 1990); Het volgende verhaal (The Following Story, 1991); Allerzielen (All Souls' Day, 1998) and Paradijs verloren (Paradise Lost, 2004). (Het volgende verhaal won him the Aristeion Prize in 1993.) In 2005 he published "De slapende goden | Sueños y otras mentiras", with lithographs by Jürgen Partenheimer.
Reviews of the Bütün Ruhlar Günü


JUDE

You can, and you should read it.

LUCAS

An enticing cover and a controversial story.

LILY

Total disappointment

ELLIOTT

Frankly, double

LACEY

Why do you need to write a phone?
Add a comment
Download EBOOK Bütün Ruhlar Günü by Cees Nooteboom Online free

PDF: btn-ruhlar-gn.pdf Bütün Ruhlar Günü PDF
ERUB: btn-ruhlar-gn.epub Bütün Ruhlar Günü ERUB
DOC: btn-ruhlar-gn.doc Bütün Ruhlar Günü DOC
TXT: btn-ruhlar-gn.txt Bütün Ruhlar Günü TXT