Read Sázka na věno by Jo Beverley Free Online


Ebook Sázka na věno by Jo Beverley read! Book Title: Sázka na věno
The author of the book: Jo Beverley
City - Country: No data
Loaded: 1067 times
Reader ratings: 7.7
Edition: Baronet
Date of issue: August 5th 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 843 KB

Read full description of the books:Hrabě David Kerslake-Somerford sice zdědil šlechtický titul, ale jeho panství je zchátralé a pokladna prázdná. Ke všemu je ještě zatížený neblahou minulostí svých rodičů – matky šlechtičny a otce hostinského Mela, který byl dlouhá léta vůdcem pašerácké bandy a po svém zatčení skončil jako deportovaný zločinec v Austrálii. Na Melovo přání se David neochotně ujímá jeho nekalé živnosti a vede tak dvojí život nemajetného aristokrata i vůdce pašeráků. Zároveň hledá cestu ze své složité situace. Nabízí se jediné řešení – najít si bohatou nevěstu, jejíž věno by mu umožnilo dát aspoň trochu do pořádku upadající panství. Jeho právník mu navrhne jako možnou nevěstu Lucindu Potterovou, dceru obchodníka z londýnské City, který se dopracoval k bohatství z chudoby, pouze vlastními schopnostmi. Lucinda se dozví, že se o ni uchází jakýsi nemajetný šlechtic, ale o sňatek s ním nemá zájem. Místo toho se rozhodne přijmout pozvání své urozené tety lady Caldrossové, která žije ve výstavní části Londýna, a poznat způsoby nejvyšší londýnské společnosti, kam podle původu své zesnulé matky patří. Také David míří ze svého venkovského panství mezi londýnskou smetánku, připravený ucházet se o bohatou dědičku a uzavřít sňatek z rozumu. Při vycházce do City však v jednom knihkupectví narazí na nevšední dívku, která ho okamžitě zaujme svou krásou a bystrým úsudkem…


Download Sázka na věno PDF Sázka na věno PDF
Download Sázka na věno ERUB Sázka na věno PDF
Download Sázka na věno DOC Sázka na věno PDF
Download Sázka na věno TXT Sázka na věno PDFRead information about the author

Ebook Sázka na věno read Online! Mary Josephine Dunn was born 22 September 1947 in Lancashire, England, UK. At the age of eleven she went to an all-girls boarding school, Layton Hill Convent, Blackpool. At sixteen, she wrote her first romance, with a medieval setting, completed in installments in an exercise book. From 1966 to 1970, she obtained a degree in English history from Keele University in Staffordshire, where she met her future husband, Ken Beverley. After graduation, they married on June 24, 1971. She quickly attained a position as a youth employment officer until 1976, working first in Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, and then in West Bridgford, Nottinghamshire.

In 1976, her scientist husband was invited to do post-doctoral research at Dalhousie University in Halifax, Nova Scotia, Canada. When her professional qualifications proved not to be usable in the Canadian labour market, and she grew up their two sons and started to write her first romances.

Moved to Ottawa, in 1985 she became a founding member of the Ottawa Romance Writers’ Association, that her “nurturing community” for the next twelve years. The same year, she completed a regency romance, but it was promptly rejected by a number of publishers, and she settled more earnestly to learning the craft. In 1988, it sold to Walker, and was published as "Lord Wraybourne's Betrothed". She regularly appears on bestseller lists including the USA Today overall bestseller list, the New York Times, and and the Publishers Weekly list. She has been the recipient of numerous awards including the Golden Leaf, the Award of Excellence, the National Readers Choice, and a two Career Achievement awards from Romantic Times. She is also a five time winner of the RITA, the top award of the Romance Writers Of America, and a member of their Hall of Fame and Honor Roll.

Jo Beverley passed away on May 23, 2016 after a long battle with cancer.


Reviews of the Sázka na věno


FINLEY

Why do you ask me to drive a phone?

HENRY

A book that has changed and continues to change my life for the better!

LYDIA

An interesting book, Hard to tear down

THOMAS

The book has disappointed, little new, lots of water!

EVA

Time flew unnoticed.
Add a comment
Download EBOOK Sázka na věno by Jo Beverley Online free

PDF: szka-na-vno.pdf Sázka na věno PDF
ERUB: szka-na-vno.epub Sázka na věno ERUB
DOC: szka-na-vno.doc Sázka na věno DOC
TXT: szka-na-vno.txt Sázka na věno TXT